Pages Menu
Categories Menu
Jak zapobiegać przeziębieniu?

Jak zapobiegać przeziębieniu?

Przeziębienie nie jest zbyt poważną chorobą, jednak jego przebieg z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych. Oczywiste jest więc, że w miarę możliwości powinniśmy starać się go unikać. Nigdy nie możesz mieć całkowitej pewności, że nie zachorujesz, jednak istnieją sposoby, które pozwolą ci zminimalizować to ryzyko.

Najważniejszym czynnikiem w profilaktyce przeziębienia jest wyrobienie sobie prozaicznego nawyku, polegającego na… regularnym myciu rąk. Wirusy tej choroby najczęściej przenoszą się właśnie za pomocą dłoni, które mają kontakt z różnymi rodzaju wydzielinami, a także skórą innych ludzi. Odpowiednia higiena może w znaczny sposób ograniczyć rozwój wirusów. Taka metoda może być skuteczna również wśród dzieci.

Jeśli w naszym domu pojawi się chora osoba, możemy spróbować uniknąć zarażenia przez noszenie ochronnej maseczki. Potrafi ona dosyć skutecznie ograniczyć wnikanie wirusów do naszego organizmu. Często mylnie uważa się, że znaczenie ma dystans pomiędzy osobą chorą, a zarażoną. Z punktu widzenia nauki jednak możemy zostać zarażeni niezależnie od tego, czy znajdujemy się pięćdziesiąt centymetrów czy dwa metry od chorej osoby.

Aby zmniejszyć ryzyko zachowania na przeziębienie, warto także przyjmować suplement diety w postaci cynku. Jedną z wielu korzyści, jakie wniesie do naszego organizmu ten pierwiastek, jest właśnie zwiększenie odporności. Ponadto jego zażywanie może przyśpieszać gojenie się ran, regulować stężenie cholesterolu i pozytywnie wpływać na pracę trzustki.

W obecnej chwili niemożliwe jest przygotowanie szczepionki, która skutecznie chroniłaby przed zachorowaniem na przeziębienie. Niezbadany pozostaje również wpływ przyjmowania profilaktycznych leków przeciwwirusowych czy przeciwbakteryjnych.